Muzeum Salvadora Dalí

Muzeum jednoho z nejznámějších malířů z období surrealismu Salvádora Dalího se nachází v jeho rodném městě ve španělském Figueres.

Srdcem muzea byla budova, která v době Dalího mládí sloužila jako městské divadlo a ve které o něco později byly právě Dalího první výstavy svých děl. Původní divadlo bylo ale za Španělské občanské války vybombardováno a několik desítek let zůstalo v podobě trosek, dokud se Dalí se starostou Figueres v roce 1960 nerozhodli místo něj postavit muzeum věnované nejznámějšímu rodákovi.

Svého otevření se dočkalo 28. září 1974, ale ještě do poloviny 80. let prošlo několika rozšířeními. Nachází se zde největší a nejpestřejší sbírka díla Salvadora Dalího. Kromě jeho obrazů z několika desítek let tvorby jsou zde vystaveny i jeho sochy, tří dimenzionální koláže, mechanická zařízení, obývací pokoj s nábytkem, který z určitého úhle vypadá stejně jako tvář bývalé americké zpěvačky, herečky a sex symbolu Mae West a další podobné kuriozity z jeho představivosti.

Jsou zde vystaveny i díla jiných autorů, které sám Dalí sbíral. Setkáme se se jmény od El Greco po Marcela Duchampa a galerií věnovanou práci Dalí kamaráda Antoniho Pitxotiho, který se po Dalího smrti stal ředitelem muzea.

Jeho pozůstatky jsou pohřbeny ve hrobce v suterénu.

Comments are closed.